• Elprovod s.r.o.

DREVOSTAVBA: ČO BY STE MALI VEDIEŤ O DREVODOMOCH

Aktualizováno: 12. 3. 2020

Napriek tomu, že drevo ako materiál sprevádza ľudstvo už od nepamäti, čoraz viac sa o ňom hovorí práve ako o surovine 21. storočia. A nie je to náhoda. Vďaka svojej obnoviteľnosti, mechanickým, izolačným, úžitkovým či technologickým vlastnostiam a miernemu dopadu na životné prostredie sa stáva čoraz obľúbenejším a vyhľadávanejším materiálom nielen pri stavbe domu. V nasledujúcich riadkoch vás oboznámime s vynikajúcimi vlastnosťami dreva a jednoducho vyvrátime niekoľko mýtov, ktoré sa v posledných rokoch okolo drevostavieb vyrojili.


Prečo je drevo takým výnimočným stavebným materiálom?

Stavebné konštrukcie z dreva sa spoliehajú na vynikajúce fyzikálne, estetické a technologické vlastnosti. Drevo vyniká dobrým pomerom nosnosti voči vlastnej hmotnosti. Drevo je pružné a zároveň pevné, je tepelne vodivé a tiež schopné regulovať vlhkosť, o jeho všestrannosti nie je pochýb. To znamená, že v zime i v lete udržiava vo vnútri príjemnú teplotu, ktorá nezávisí na výkyvoch počasia. Okrem iného, drevo má zápornú bilanciu CO2, čo znamená, že počas svojho života pohltí viacej oxidu uhličitého a iných škodlivín, ako vznikne pri jeho následnom spracovaní a stavbe. Stavby z dreva tak možno označovať za zelené stavby a považovať za eko domy. Nezanedbateľnou výhodou dreva je jeho estetika. Široké spektrum farieb a textúr, ktoré ponúkajú rôzne druhy stromov, dovoľuje doslova čarovať pri navrhovaní interiérov, či už ide o konštrukčné detaily alebo využitie kontrastu s inými materiálmi. Navyše, vzhľad dreva evokuje pocit blízkej prírody a má na nás preukázateľný priaznivý psychologický dopad. Drevo ako stavebný materiál má nepopierateľne mnoho benefitov. Drevo sa tiež vyznačuje svojou ľahkou opracovateľnosťou a spájateľnosťou. Vhodne poslúži aj ako polotovar či základná surovina na výrobu veľkoplošných materiálov. Kombináciou všetkých pozitívnych vlastností umožňujú postaviť ekonomicky výhodnú a modernú stavbu, ktorá vydrží, čo má a šetrí peniaze.Ako sa drevostavba prejaví na úspore?

Dokáže drevodom ušetriť na prevádzkových nákladoch podobne ako pasívny dom? Pri dodržiavaní určitých podmienok určite áno. Rozhodujúcimi faktormi sú správne zateplenie, tienenie a tvar stavby. Aby sme sa skutočne presvedčili o kvalitách dobre postavaného dreveného domu, celý rok sme monitorovali drevený montovaný dom, ktorý obývala rodina s malým dieťaťom a psom. Kvalitná izolácia potvrdila svoju dôležitosť – tento drevený dom spotreboval len o pár kilowatthodín viacej ako pasívny dom. Dôvody boli čisto prozaické – ideálna pasívna budova má tvar kocky a náš dom bol kváder a murovaný komín, ktorý narušil vzduchotesnosť konštrukcie. Ako sme už spomínali vyššie, drevo v kombinácii so správnym typom izolácie dokáže udržať teplotu vo vnútri domu po celý rok na príjemnej úrovni okolo 20 stupňov. V zime sa v našom doma podarilo udržať túto teplotu aj keď vonkajšia teplota klesla na úroveň až -20 stupňov. Naproti tomu, aj počas letných 33 stupňov sa teplota interiéru udržala na 23 stupňoch, samozrejme, bez klimatizácie.


To sa dosiahlo jednoduchým spôsobom: dobrým tienením. Pri dlhodobo slnečnom počasí nezáleží na tom, či ide o murovaný alebo drevený dom. Ak má drevostavba dobre zatienené zasklené plochy, hlavne na južnej strane domu, zamedzí sa prehrievaniu. Suma sumárum – v zime ušetríte za kúrenie a v lete za klimatizáciu.


Správna izolácia drevostavby je základ

Drevo má veľmi dobré tepelne izolačné vlastnosti, no minerálna izolácia je ešte 4 – 5-krát lepší izolant, a kombinácia týchto dvoch materiálov sa tak teší veľkej obľube. Okrem tepelnoizolačných vlastností veľmi oceníte jej nehorľavosť, a tým pádom zvýšenie požiarnej odolnosti vašej stavby. Drevo v kombinácii s touto izoláciou dosahuje vyššiu odolnosť pri požiari napríklad oproti oceľovej konštrukcii. Oceľ totiž vplyvom vysokej teploty rýchlo mäkne a stráca svoju nosnosť. Drevostavba a mýty, ktoré už dlhší čas nemôžete brať vážne.


Životnosť a odolnosť drevostavieb

Odporcovia drevodomov často „argumentujú“, že drevo má nízku životnosť, nedá sa ochrániť voči škodcom a hubám a treba sa oň neustále starať a ošetrovať ju. Pozrime sa na to postupne.

O životnosť vášho dreveného domu sa naozaj nemusíte báť. Všetko záleží od kvalitného spracovania a dobrej starostlivosti. Vezmite si niektoré drevené stavby, ktoré prežili doslova stáročia. Základom sú kvalitná strešná krytina, konštrukcia obvodových stien a izolácia od vody. Priebežne sa starať je treba o každý dom, či už je murovaný alebo drevený. Či už treba obnoviť ochranný náter, alebo vymeniť omietku. Ak sa vám niekto sťažoval, že mu drevená stavba splesnivela, určite to nie je štandardná situácia a dôvodov môže byť niekoľko. Zvykne to byť dôsledok šetrenia na nesprávnych miestach. Dajte si pozor na kvalitu a hlavne vlhkosť dreva – ak je pod 20 %, je nezaujímavá pre drevokazný hmyz a huby. Stačí správna ochrana pred vlhkosťou a drevo a vaša drevostavba vám určite nesplesnivie.

Drevené stavby sa vďaka svojej pružnosti tešia obľube na miestach, ktoré postihujú zemetrasenia, napríklad v Japonsku. Neboja sa tam ani súvisiacich záplav. Stačí vymeniť nasiaknuté izolačné materiály a plášť a vlhkosť z dreva sa postupne prirodzene uvoľní. Ak sa bojíte, že drevodom vám v prípade požiaru celý zhorí, vedzte, že riziko nie je o nič väčšie ako pri iných typoch stavieb. Svoju prácu dobre odvedú protipožiarne obklady, izolácia či retardéry horenia.


Akustika a vŕzganie

Ďalší mýtus hovorí o tom, že v drevostavbách počuť každý krok a vŕzganie ta budete mať na dennom poriadku. Ani to nie je pravda, pravdaže, ak je stavba postavená kvalitne a horizontálne konštrukcie a podlahová krytina sú odpružené, vŕzganie sa stáva veľmi nepravdepodobným. Celkovo je akustika v drevomodoch na dobrej úrovni a ak ju chcete ešte vylepšiť, siahnite po akustickej izolácii, napríklad na báze minerálnej vlny. Platí to isté, čo pri ostatných mýtoch: podobné úpravy si vyžadujú aj domy z iných materiálov.Bezpečnosť v drevodome

„Drevené domy sú ľahkým terčom na vlámanie,“ hovoria tí, čo tomu nerozumejú. Samozrejme, je možné s trochou odhodlania prepíliť obvodové múry drevodomu, avšak je to dosť neefektívny spôsob pre zlodeja, ktorý chce mať všetko čo najrýchlejšie za sebou. Tu je riešenie naozaj jednoduché – nešetrite na kvalitných zámkoch, bezpečnostných okenných rámoch a sklách a všetko to podporte elektronickým zabezpečovacím systémom napojeným na políciu.


Nedôvera voči slovenským stavebným firmám


Nielen u nás sa nájdu špekulanti a fušeri, ktorí, bohužiaľ, svojím (ne)prístupom kazia meno kvalitným staviteľom, ktorí sú v prevažnej väčšine. V súčasnosti nie je až také zložité získať referencie od dobrých známych a dobrým ukazovateľom sú aj rôzne druhy certifikátov (energetický certifikát a pod.)Máte záujem o ekologický dom? Kontaktujte našich odborníkov a nechajte si poradiť.


KONTAKTNÉ OSOBY:

Gabriel Gulyás (konateľ, realizácia) +421 911 100 977

Szilárd Ecsek (projektovanie) +421 905 422 883

E-mail: elprovod@gmail.com

Dom, ktorý vám ušetrí