• Elprovod s.r.o.

19 DÔVODOV PREČO VOLIŤ DREVOSTAVBU

Aktualizováno: 25. 2. 2020

Nízko energetické montované domy a pasívne domy sa čoraz viac udomácňujú aj v našich zemepisných šírkach. V porovnaní s klasickou výstavbou domov na silikátovej báze (murované domy) dosahujú nízko energetické drevo domy výrazne nižšie náklady na vykurovanie. Je to spôsobené vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktorými tieto domy disponujú. Ďalšou výhodou tejto koncepcie je skutočnosť, že pri rovnakej zastavanej ploche získame väčšiu úžitkovú plochu, vzhľadom na priaznivejšiu hrúbku obvodových stien. Z toho nám vyplýva, že dobre zhotovený montovaný nízko energetický alebo pasívny dom je určite správna voľba pre vaše budúce bývanie.Výhody drevo stavieb:

1. Drevo má zdraviu prospešné vlastnosti: pohlcuje škodlivé látky, prijíma vlhkosť a uvoľňuje ju do suchého prostredia.

2. Drevo je domáci obnoviteľný zdroj, ktorý šetrí energiu v každej fáze; od výroby, cez prepravu materiálu až po šetrenie spotreby energie na vykurovanie a chladenie. Drevo má negatívnu bilanciu CO2: spotrebuje ho viac, ako ho vyprodukuje jeho výroba a zabudovanie.

3. Drevo má výnimočné fyzikálne vlastnosti: pevnosť a pružnosť, tepelnú vodivosť, kontrolu vlhkosti.

4. Drevo je tradičný materiál, teplý na povrch, ktorý má pre človeka veľmi príjemnú vôňu, textúru a sfarbenie, dobre vplýva na psychickú pohodu.

5. Použitie ekologických a zdraviu neškodných materiálov, biologická odstrániteľnosť

6. Rýchla realizácia domu, krátka doba výroby stavby a jej montáž

7. Suchý proces výstavby umožňuje stavbu realizovať aj v zimnom období

8. Všetky stavebné prvky sú umelo vysušené a sú ošetrené proti napadnutiu drevokazným hmyzom a hubami

9. Drevo stavby poskytujú príjemnú vnútornú klímu počas roka, drevo je výborný tepelný izolant, v lete udržiava chlad a v zime teplo

10. Drevo je schopné vyrovnávať svoju vlhkosť, a tým regulovať vlhkosť ovzdušia

v interiéri

11. Drevené konštrukcie spĺňajú požiadavky požiarnej odolnosti podľa príslušnej normy

12. Výborné akustické vlastnosti sendvičových konštrukcií vďaka vrstveniu materiálov

13. Malá hrúbka obvodových stien, keďže izolácia sa vkladá medzi nosné prvky,

14. Viac vnútorného priestoru pri rovnakom pôdoryse domu

(úspora na 100 m² až 10 m²),

15. Veľmi ľahko možno meniť vnútorné dispozičné riešenie

16. Pomerne nízke náklady na výstavbu, úspory na preprave materiálu, mechanizmov

17. Menšie nároky na spodnú stavbu (základy) v dôsledku nízkej hmotnosti drevo stavby

18. Lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní s inými konštrukciami, majú vysoký tepelný odpor

19. Drevo domy sa radia medzi nízko energetické domy s ročnou potrebou energie v rozpätí 50-70 kWh/m²/rok, šetria náklady a energiu na vykurovanie, sú tak ekologickým prínosom, potrebujú až o 30 % energie menej ako pri vykurovaní murovaného domu.Drevo ako stavebný materiál sa využíva odjakživa. Použitie dreva na stavebné konštrukcie prechádzalo svojím vývojom. U nás sme sa s drevo stavbami stretávali v minulosti  najmä vo forme dreveníc. Išlo o typ masívnych drevo stavieb. Nosnú konštrukciu tvorili hrubo opracované trámy uložené naležato a v rohu  previazané. Vyskytovali sa hlavne vo vidieckom prostredí, v mestách sa skôr stavali hrazdené stavby. V 20. storočí došlo k ústupu dreva ako tradičného stavebného materiálu aj dôsledkom priemyselnej revolúcie. Tento klasický materiál nahradili novodobé progresívne výhodnejšie“ technológie. Drevo domy dnes musia čeliť predsudkom laickej i odbornej verejnosti.​ V krajinách západnej Európy sa stavebné konštrukcie na báze dreva s úspechom používajú pre najrôznejšie typy objektov oveľa širšie ako u nás. Podiel stavieb na báze dreva v krajinách EÚ: Škandinávia 70% Nemecko 25% Bavorsko 50% Rakúsko 40% Švajčiarsko 28% Taliansko 18% Česko 11% Slovensko 10%


Potrebujete viac informácií? Kontaktujte našich odborníkov, ktorí vám radi odpovedia

na všetky vaše otázky týkajúce sa drevo domov a stavieb.

Dom, ktorý vám ušetrí