1.jpg

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Pri rozhovoroch s našimi klientmi sa stretávame s množstvom otázok, ktoré sa pravidelne opakujú. Obyčajne ide o prvotné otázky, v ktorých sa pýtate na výhody stavieb, cenové relácie, ale najmä na všestrannosť použitia dreveného panelového systému. Pre Vaše pohodlie uvádzame na našich stránkach niekoľko najčastejšie sa opakujúcich otázok spolu s našimi odpoveďami.
 

Aká je záručná doba na dielo?

Záručná lehota na Dielo je 5 rokov (t.j. 60 mesiacov) na Dielo v rozsahu Hrubá stavba/ Holodom/ Dom na kľúč. V prípade záručnej lehoty poskytovanej výrobcom, platí záruka výrobcu. Záručná lehota začína plynúť dňom prevzatia Diela Objednávateľom. Pri preberaní domu klient dostane potrebné doklady a certifikáty, kde sú všetky tieto údaje.

 

Životnosť domu?

V USA môžete vidieť už 200 ročné montované domy z dreva a na Slovensku by ste mohli určite nájsť tiež storočné drevenice. Ak si predstavíte o čo lepšie vieme dnes ošetriť drevo a ostatné materiály, koľko by ste povedali že tento dom vydrží?

Akú cenovú výhodu má stavba nízkoenergetického domu?

Vo všeobecnosti možno povedať, že pri hrubej stavbe, (keďže ostatné interiérové práce a dodávky sú rovnaké) sa týmto systémom dosahuje asi 30% úspora. Ďalšie efekty plynú z krátkej doby výstavby 6 až 8 týždňov, vylúčení zdvíhacích mechanizmov, minimalizácie zariadenia staveniska a zjednodušenia zakladania stavieb (z dôvodu nízkej hmotnosti celej konštrukcie). Niektoré stavby vychádzajú v časovom i finančnom ponímaní ešte priaznivejšie, napríklad nadstavby nad už jestvujúce budovy.

Aká je cena za m²?
Neradi hovoríme o cenách za m², nakoľko to veľmi závisí od tvaru pôdorysu a strechy domu. (Napr. cena na m² medzi domom ktorý má štvorcový tvar môže byť o 20 % nižšia ako pri dome s takou istou plochou čo má tvar L. Podľa skúseností vieme, že sa zmestíme do ceny od 750,- do 1000,- EUR s DPH na m².

Hovorí sa, že toto sú ľahké stavby. Koľko váži Vaša stena?

Hmotnosť steny je približne 125 kg na jeden bežný meter, pri výške panela 285 cm. Ak má teda stena napríklad 4 metre, hmotnosť steny je 500 kg.

Neodnesie dom vietor?
V týchto extrémnych časoch sa bojím,  že ho podmyje, alebo odnesie voda. Dom nám zatiaľ žiadny vietor odnikiaľ neodniesol. Dokonca ani v týchto extrémnych podmienkach. Nebojte sa v Európe ešte nebol a ani nebude taký silný tornádo ako v USA. V strešnej konštrukcii drevené priehradové väzníky sú husto umiestnené a táto konštrukcia je veľmi masívna a pružná. Na Slovensku občas skúsime silné búrky alebo víchrice, ktoré poškodia najvyššie strešnú krytinu. Stenové panely sú pevne ukotvené do základov, vynikajúco  izolované, takže z hľadiska vetra sú bezpečné. Samozrejme v prípade povodní tak ako každý iný dom je ohrozený aj tento. Preto starostlivo vyberajte miesto stavby.

Ako je stabilný jeden ľahkokonštrukčný hotový dom?
Aj keď si viacerí myslia opak, ľahkokonštrukčný dom je viac odolný proti zemetraseniu ako tehlová stavba, a to práve kvôli svojej ľahkej konštrukcii. Nie je teda div, že i v Amerike v oblastiach často zastihnutými zemetrasením stavajú len tento typ domu. Keďže panely sú vyrobené presne na mieru a sú pripevnené o seba i konštrukciu skrutkami, je stavba spevnená a pritom pružná Ľahkokonštrukčný hotový dom tak dokáže vďaka svojej flexibilete eliminovať vybrácie, kým pevná tehlová stavba nie.
 

Nespôsobia hlodavce škodu na drevenej konštrukcii hotového domu?
Panely hotového domu sú povrchovo upravené speciálne proti hubám, hmyzu a nie je lákavý ani pre hlodavce, čo nám už bolo potvrdené na stovkáh realizovaných stavbách.

Drevo nie je trvácni stavebný materiál.
Keď je škrídlový poklad nepoškodený a dosky nie sú vystavené daždu, tak sa netreba čoho obávať. Speciálne ošetrený vonkajší povrch zabraňuje poškodzovaniu dreva a robí ho tým odolným aj na stáročia. Živým príkladom sú storočné drevené kostoly,či drevené konštrukcie viacerých veľkolepých stavieb i v mokrých oblastiach ako Benátky.

Ako je dom chránený proti ohňu- veď je z dreva. Nezhorí?
Samozrejme aj montované domy musia spĺňať tie isté protipožiarne predpisy čo tehlové domy. Jednak drevo už vo výrobe (výroba KVH hranolov) je ošetrené proti všetkým škodcom, hnilobe a proti požiaru, drevená konštrukcia panelov je opláštená Fermacellom, ktorý má vysokú požiarnu odolnosť, tiež použitá tepelná izolácia, minerálna vlna je nehorľavý materiál (jednoducho to nehorí, maximálne  sa pri vysokej  teplote roztopí). Panely majú certifikáty v krajine EU. Výrobca Fermacellu dal urobiť požiarne skúšky, skúšky existujú aj na samotné panely.
 

Ako je dom chránený proti vode? Nebude mi do neho zatekať?
V obvodových paneloch je používaná parozábrana, cez ktorú vlhkosť do steny neprenikne. Pri jednotlivých spojoch v obvodových paneloch sú fólie- parozábrana, na jednotlivých paneloch lepené do seba samolepiacou vodotesnou páskou. Samotná základová doska je odizolovaná a ešte aj v podlahovej konštrukcii je použitá „separačná fólia" medzi vrstvami polystyrénu a polystyrén betónom. V sádrokartónovom stropnom systéme je tiež parozábrana, plus ešte na streche je vrstva izolácie proti vlhkosti. Cez fasádu tiež nemôže vlhkosť preniknúť do domu. Vlastne okrem steny a stropu je všetko robené tak a sú používané tie isté materiály ako pri murovanej stavbe.

Aká je v dome zvuková izolácia? Nepočuť všetko čo sa deje v iných izbách a na poschodí?
Podlahová konštrukcia v jednotlivých izbách a na poschodí je konštrukčne oddelená od ostatných izieb resp. od stropu, takže cez podlahovú konštrukciu zvuk neprejde. Vo vnútorných priečkach sa tiež používa ako výplň 10 cm-ová minerálna vlna, čo zabezpečuje zvukovú izoláciu do 48 dB. (Ľudský rozhovor je 43 dB). V prípade stavby viac bytového domu je možné použiť špeciálne zvukovo-izolačné steny, ktoré máme v  ponuke aj ako stropné panely, alebo zvukovo-izolačné priečky.


Keď zateplím tehlový dom, nie je rovnako izolovaný ako montovaný dom?

Samozrejme môže byť izolovaný rovnako dobre ako montovaný dom, len to môže byť cenovo nevýhodnejšie, keď sa zráta cena celej stavby. Navyše pri montovanom dome je hrúbka steny menšia a Vy tak získate oveľa väčší vnútorný priestor na rovnakej zastavanej ploche.

Nie ja stavba na obývanie chladnejšia? Nie je “studená"?

Práve naopak! Tepelnoizolačné vlastnosti montovaného domu sú oveľa lepšie, ako tehlového, tak v zime pri príjemného tepla vieme počítať s menšími nákladmi na vykurovanie. V samotných paneloch je ako tepelná izolácia výplň z minerálnej vlny, samotné drevo teplo nevedie. Zvonka na fasáde je ešte použitá minimálna hrúbka polystyrénu 10 cm ako dodatočná tepelná izolácia. V podlahovej konštrukcii sa používa 12 cm-ový polystyrén, aby teplo neuniklo ani cez podlahu, a v strope je 40 cm-ová tepelná izolácia. Celkový tepelný odpor základnej steny s hrúbkou 275 mm je R = 5,55 m²K/W. Zloženie stien máme rôzne, naši odborníci Vám navrhnú ten najlepší spôsob výstavby podľa priania.

 

Koľko ročne ušetrím na vykurovaní oproti klasickému domu?

To závisí samozrejme od veľkosti domu, spôsobu vykurovania, či máte vetrací systém - rekuperáciu. V priemere v dome okolo 100 m² za elektriku vrátane vykurovania budete platiť okolo 80 EUR mesačne. Úspory na kúrenie môže byť až 75 %! Vieme Vám však postaviť aj dom, ktorý vyrába pre seba viac elektriky ako spotrebuje!


Môžem si do domu dať iné kúrenie, napríklad podlahové, plynové alebo sálavé?
Samozrejme, je to dom ako každý iný, takže je možné dať si doňho kúrenie aké Vám vyhovuje. Aj krb je možné v dome mať, buď klasický s komínom, alebo moderný krb bez komína. Záleží len od Vašich možností.

Ako sa vešajú ťažké veci na steny?
Na miestach, kde je vopred plánované, že budú visieť ťažké veci ako napr. kuchynská linka, skrine, vešiak v zádverí, atď. automaticky umiestňujeme spevnenie, aby ste mohli bezpečne zavesiť tieto ťažšie predmety. Bežne ťažké veci (klasické police, lampy, obrazy,...) sa montujú na stenu bežnými sádrokartónovými hmoždinkami.
 
Na menšiu záťaž, ako sú obrazy, používame skrutky do sádrokartónu alebo sádrovláknitej dosky. Takáto jedna skrutka má na ťah nosnosť až 50 kg. Nebude to praskať ani pri klincovaní, ale klince treba dávať vždy len tam, kde sú v paneli drevené nosníky. Presné miesto drevených nosníkov sa dá zistiť z výrobnej dokumentácie, ktorú odovzdávame klientovi po ukončení domu. Tam je presne rozkreslené zloženie každej steny.

 

Ako vlastne stavba prebieha?
Stavba je naozaj rýchla, väčšina procesov je suchá, takže nečakáte kým niečo vyschne a vyzrie. Na zaliatu základovú dosku naši majstri urobia prípravu, vyrovnajú prípadné nedostatky a v deň stavby objednaný žeriav z kamióna poskladá panely, ktoré naša montážna čata ukotví. Žeriav ešte vyloží strešnú konštrukciu a potom už majstri robia latovanie a kladú strešnú krytinu. Keď je strecha ukončená, nastupujú vnútorné práce, ako podlahy, stropy, elektrické rozvody, vodoinštalácie, stierkovanie, obklady, dlažby, pokládka lamina, maľovanie, sanita. Zvonku sa ukončí fasáda, dom sa pripojí na siete a môžete sa sťahovať.

Je možná výstavba v zimnom období?
V prípade že je pripravená základová doska ešte pred príchodom zimy, môže výstavba samotného domu prebiehať aj v zimnom období. Výnimkou sú práce, ktoré vyžadujú plusové teploty ako napr. vonkajšia omietka. Tieto práce sa dokončujú až po príchode vhodného počasia.
 

Je možné naplánovať vlastný dom alebo použiť katalógový projekt?

Staviame domy podľa Vašich požiadaviek, môžete si priniesť hotový projekt alebo Vám pomôžeme naplánovať Váš vysnívaný dom. Každý projekt vieme upraviť podľa Vašich požiadaviek, prípadne veľkosti pozemku.
 

Existujú aj projekty v zrkadlovom prevedení?
Ku všetkým projektom máme k dispozícii zrkadlové prevedenie v plnom rozsahu.

Koľko trvá vybavenie stavebného povolenia?
Minimálna doba vybavenie stavebného povolenia je až 3 mesiace.

Aké ďalšie náklady sú spojené s výstavbou domu?
Je potrebné počítať s nákladmi ako napr.:
- poplatky spojené s vybavovaním stavebného povolenia
- dovedenie inžinierskych sieti na pozemok a poplatky pre dodávateľov napr. vodárne, elektrárne, plynárne (ak nie sú)

Veríme, že táto sekcia prispeje k Vašej informovanosti v oblasti montovaných nízkoenergetických domov.

Ak máte ďalšie otázky, prosím, neváhajte nás kontaktovať.

Tím firmy Elprovod s.r.o.

Dom, ktorý vám ušetrí